Alipour Industrial Complex
مجتمع صنعتی علیپور / مجمع الصناعی علیبور

تماس با ما

درباره ما

اخبار

دریافت کاتالوگ

پروژه ها

محصولات

صفحه نخست
اخبار سايتطراحی داخلی مهد کودک و فضای بازی kalorias
27 آبان 1394 - 12:47 ب.ظ

 طراحی داخلی این مهد کودک، این امکان را به بیننده می دهد تا بدون وجود استرس های همیشگی، در زمان و مکان بتواند سفر کند. نمایش فضا به گونه ای است که باعث ایجاد خیال پردازی، حس خوش کودکی و خلاقیت در بیننده می شود.

این مکان در گذشته وجود داشته اما دوباره مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. در این پروژه استفاده از رنگ برای تحریک ادراک فضایی و بصری ضروری می باشد، بنابراین روانشناسی رنگ به یکی از مفروضات اساسی برای مداخله در این پروژه تبدیل شده است. فضای موجود در داخل مجتمع بهداشتی در لیسبون است و با دو اتاق و یک سالن بزرگ  تعریف می شود. نیاز به ایجاد یک اتاق چند منظوره بزرگ و همه کاره، که شامل فضاهای مطالعه برای بالا بردن سطح علمی، تماشای فیلم و فضای استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای کاربری های آموزشی می باشد. یک اتاق برای هنرهای تجسمی - که عملکرد و تمرکز اصلی آن صنایع دستی و بیان بصری کارهای دستی است و در نهایت یک اتاق تفریحی که اختصاص داده شده به بازی ها و سرگرمی های فیزیکی است.

بر اساس این سه نیاز تعریف شده در پروژه، فضاها با حفظ ساختار کلی خود به وجود آمدند و المان های طراحی همانند فرم های جدید، رنگ ها، بافت ها و اشکال گرافیکی به این فضا اضافه شدند. معماری داخلی این فضا به بیننده حس رویا مانندی را در بیداری منتقل می کند. چالش طراحی این مهدکودک و دوری کردن از اصول کلی و تکراری در طراحی معماری داخلی فضاهای کودک، باعث شده است که این ساختمان همانند پروژه های دیگر با این کاربری نباشد.

هر اتاق، طراحی منحصر به فرد خود را داراست و قصه خاصی را بیان می کند. در همه آنها عناصر طراحی جدید با رنگ های شگفت انگیز ترکیب می شوند. راهروها در این پروژه فضاها را با یکدیگر یکی می کنند و یک فضای واحد را در حین جدا بودن فضاها به وجود می آورند. قوس های راهروها، نماد و صحنه نمایش عبور شاهزادگان در این فضاها می باشند و همچنین مانند پنجره هایی هستند که راه ارتباط بین اتاق های مختلف هستند. فضای مطالعه جمعی که به صورت یک آمفی تئاتر طراحی شده است دارای تخته سیاه بزرگی است که در هنگام نمایش فیلم به یک صفحه نمایش بزرگ تبدیل می شود.

در اتاق هنرهای تجسمی از فرم های منحنی و رنگ های شاد و با اشباع بالا استفاده شده است. سقف بزرگ آبی این اتاق با لامپ های سفید، یادآور آسمان پرستاره می باشد و تورفتگی های داخل دیوار فضاهای مخفی کوچک را برای کودکان به وجود آورده و جلوه ویژه ای به این فضا داده است. در اتاق بازی کودکان کف فضا با یک کف پوش سبز فرش شده است که رنگ آن به خوبی با سقف این اتاق ترکیب می شود.

مهم ترین قسمت این پروژه این است که ببینیم کودکان چگونه با این فضا طراحی شده توسط بزرگسالان ارتباط برقرار می کنند و این فضای جدید با رنگ های پر جنب و جوش، اشکال غیر معمول و ویژگی منحصر به فرد می تواند به کودکان در رسیدن به پتانسیل کامل خود در تمامی زمینه ها کمک کند.

"معماری","ساختمان","مهدکودک","دکوراسیون داخلی","تونل","جاده","راه","استخر","پل","طراحی داخلی"